Naše aktivity

Projekty, publikace, videa a filmy

Protože naděje je

Snímek Protože je naděje sleduje obdivuhodný zápal romského aktivisty Jožky ze severočeské Krupky pro povzbuzení sebevědomí a romské identity mezi mladými lidmi, které do velké míry všichni ostatní odepsali.

Romští mladíci podávají prostřednictvím rapu a hip-hopu zprávu o tom, že jsou tady a silně vnímají negativní naladění společnosti proti nim. Vystupováním usilují o rovné postavení Romů a jejich přijetí většinovou společností. Jožka jakožto jejich mentor a průvodce kluky vede k zájmu o romskou historii a kulturu a diskutuje s nimi o aktuálních tématech spojených se soužitím Romů a majority.

Krupka a okolí města zažilo v posledních letech několik násilných neonacistických demonstrací a incidentů. Při jednom dokonce došlo k vraždě mladého Roma v nedalekých Teplicích. Jožka vede chlapce k tomu, aby si budovali vlastní životní cíle a drželi se daleko od drog a násilí. Tím, že začali rapovat o neonacismu, chudobě, drogách a životě na ubytovnách se stali mladými aktivisty.

Na dokumentu se podílel autorský tým ve složení František Bikár, Martin Grinvalský, Adéla Zicháčková, Viera Lacková, Jarmila Balážová a stážistka Emmie Bultemeierová. Celý tým vedli dokumentaristé Josh Meltzer (Western Kentucky University) a Rich Beckman (University of Miami, Florida).