STOP diskriminaci 03

Link File PDF:

images/PDF/STOP-diskriminaci-03.pdf

STOP diskriminaci 03

Třetí vydání přílohy Romano voďi STOP diskriminaci se zaměřilo na nezákonné praktiky v oblasti bydlení. Nejvíc se daná problematika dotýkala vyloučených lokalit ve Slezsku a na severní Moravě (reportáže z Karviné, Orlové a zacházení s nájemníky ze strany firmy RPG byty), v příloze bylo vzpomenuto populistické a nezákonné jednání chomutovské primátorky Ivany Řápkové a popisována praxe firmy Bialbi, bytové domy, která od města Roudnice nad Labem koupila nemovitosti a pozemky pod cenou a posléze na romské nájemníky vyvíjela nátlak, aby se vystěhovali.

Tištěné přílohy STOP diskriminaci byly jednou z aktivit projektu Medializace a prosazování lidských práv a vycházely v průběhu roku 2009 a 2010 ve spolupráci s nevládní organizací In Iustitia, jež se zabývá právem v oblasti porušování lidských práv a diskriminace a která poskytuje bezplatnou právní pomoc obětem tohoto chování.

Cílem projektu, jehož součástí byla bezplatná telefonní Antidiskriminační linka, bylo pomáhat osobám postiženým nerovným přístupem, diskriminací či násilím z nenávisti. Kromě samotné snahy prosadit právo a domoci se spravedlnosti pro tyto osoby projekt kladl důraz na medializaci případů. Celkem 5 samostatných příloh bylo distribuováno společně s měsíčníkem Romano voďi. Projekt reagoval na množící se napadení z důvodu rasové nesnášenlivosti, které vyvrcholily v dubnu 2009 ve Vítkově žhářským útokem neonacistů na romskou rodinu, po němž zůstala celoživotně poznamenaná tehdy ani ne dvouletá Natálka Kudriková.

„Příslušníci menšin, zejména těch etnických a národnostních, jsou ve srovnání se členy majority častěji oběťmi jednání, které je v rozporu s právním řádem ČR, Listinou základních práv a svobod, apod. Jde přitom o úrovně od školství, trhu práce až po přístup samospráv (např. v oblasti bydlení), státních institucí (např. nečinnost orgánů činných v trestním řízení). Mnohem více otevřeně a neskrývaně vystupují vůči příslušníkům menšin některá ideologická hnutí, zejména ultrapravicová. Zvláště v posledních měsících jsme svědky jejich množících se aktivit, od zdánlivě nenápadných a společností tolerovaných pochodů až po útoky mající za cíl fyzickou likvidaci některých osob.“ (úryvek z předmluvy prvního vydání přílohy STOP diskriminaci Zdeňka Ryšavého)

• Samostatná příloha Romano voďi 4/2010
  • Kol. autorů ROMEA, František Kostlán, František Valeš (In Iustitia)
  • Editor Zdeněk Ryšavý