Aktuálně

Novinky, tiskové zprávy, ROMEA v médiích, připravované akce

Hate Killer 3000! Kampaň Můžeš pomoct s Hynkem Čermákem dává návod, jak se postavit proti nenávistným útokům

Stalo se vám někdy, že jste byli svědkem toho, jak někdo napadl třeba v MHD spolucestujícího jen proto, že je Rom, nebo ženu ve frontě v samoobsluze proto, že měla na sobě hidžáb? A zpětně jste si říkali, že jste měli zasáhnout, ale nevěděli jste jak? Herec a držitel Českého lva Hynek Čermák vám v kampani organizace ROMEA ve spolupráci s In IUSTITIA Můžeš pomoct! ukáže, jak to udělat jinak.

VIDEO

Kampaní se organizace ROMEA rozhodla reagovat na skutečnost, že si lidé postupně zvykají na přítomnost nenávistných obsahů a komentářů v internetovém prostředí a předsudečných útoků i v „off-line“ životě. Nezájem ale nemusí být nutně jediným důvodem, proč velká část lidí mlčí. Tím dalším může být právě nedostatek informací a nedůvěra, že proti tomu lze účinně bojovat.

„Veřejné zastání může kultivovat chování lidí, i když si mnohdy myslíme, že to nepomůže. Vaše odvaha může dodat odvahu dalším. Důležité je nemlčet a nedělat, že nic nevidím. Oběť potřebuje vědět, že jsou tu lidé, kteří se jí zastanou i veřejně. Kampaní se snažíme probudit mlčící většinu," přibližuje smysl kampaně ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Realizaci kampaně pomohla agentura Publicis Prague v čele s kreativním ředitelem Richardem Kolbe. Motivace, proč se do takto zaměřené kampaně pustil, vysvětluje jasně: „ Můj dědeček říkával, že Češi jsou rasisti. Tehdy jsem něčemu takovému odmítal uvěřit. Dnes mi už nezbývá než mu dát za pravdu. Od odporného „nejsem rasista, ale“ jsme se posunuli k naprosto zrůdnému „jsem rasista a jsem na to hrdý“. A nejhorší na tom je, že to vlastně nikomu ani moc nevadí. Ale mně jo a hodně!“

Předsudečné útoky - i v případě, že nedojde k fyzickému zranění - představují jak pro oběť samotnou, tak pro její blízké velký zásah. O to větší, pokud napadání přihlíží bez odezvy okolí.

„Útoky směřující proti nezměnitelné osobnostní charakteristice člověka, se nepříznivě podepisují na psychice a prožívání napadeného. Mají různou intenzitu, může jít o zesměšňování, ale také o výzvu k zabíjení. Pachatel si vybírá svou oběť na základě svých předsudků právě kvůli tomu, jakou skupinu podle útočníka napadený zastupuje. Je nutné útoky nepřehlížet a netolerovat je. Předsudečné násilí je útok nejen proti jednotlivci, ale i skupině osob a zejména proti demokratickým hodnotám,“ vysvětluje projektová manažerka organizace In IUSTITIA Kateřina Baňacká.

Hlavním vzkazem kampaně Můžeš pomoct! je, že bezdůvodné napadání - ať už slovní nebo fyzické – by nikdy nemělo zůstat bez reakce okolí. Jaké má člověk konkrétní možnosti v situaci, kdy se stane takového útoku svědkem např. v MHD nebo na sociální síti, ukazuje v kampani herec Hynek Čermák.

„Moje osobní zkušenost z posledních let je taková, že lidé, pokud jsou svědky nějakého násilí, často nic neudělají, a to mě štve. Někdy nastanou situace, kdy je nutné se pro obranu napadeného do toho vložit fyzicky. A pokud na to člověk fyzicky nemá, neměl by rozhodně zůstat lhostejný.  Mohu přivolat třeba policii a oběti pomoct. Tahle kampaň může způsobit, že se nad tím lidé zamyslí. Měli bychom se vrátit k hodnotám, které nás vedou k tomu, abychom bránili slabší,“ vybízí Hynek Čermák.

Podrobnější návody, jak se v konkrétních situacích zachovat a zároveň neohrozit sám sebe naleznete na webové stránce kampaně www.muzespomoct.cz.