V Brdské vrchovině ve středních Čechách se na konci března uskutečnilo 29. setkání romských studentů BARUVAS, které v rámci svého stipendijního programu pořádá organizace ROMEA již od roku 2016. Čtyři dny společného programu znovu potvrdily, že BARUVAS představuje prostor pro vzdělávání, sdílení zkušeností, navazování vztahů i osobní rozvoj mladých Romů v bezpečném a otevřeném prostředí.
Program setkání spojil vzdělávací, pohybové i praktické aktivity. Účastníci absolvovali výšlap na Jahodovou horu, diskusi s divadelníkem a aktivistou Davidem Tišerem, školení první pomoci vedené lektorkou Českého červeného kříže i výtvarnou aktivitu zaměřenou na reflexi romské identity. „Kurz první pomoci jsme chtěli na setkání BARUVAS zařadit už delší dobu, protože si myslíme, že by každý člověk měl být připravený zasáhnout, pokud je potřeba. Mně samotnému se to už několikrát hodilo a věděl jsem, co dělat, protože jsem takový kurz absolvoval. Je dobré být připraven,“ říká manažer stipendijního programu Štefan Balog. K výtvarné části programu Soňa Kalejová z organizace ROMEA uvedla: „Rozhodli jsme se pro tuto aktivitu právě proto, že malování je citová věc. Chtěli jsme, aby studenti měli možnost vyjádřit emoce spojené s vnímáním jejich identity. Vytvořili krásné obrazy a my si myslíme, že by bylo skvělé je přidat do další aukce na podporu Stipendijního programu, aby si lidé mohli koupit obrazy nejen známých umělců, ale i samotných studentů.“
Součástí programu byl také workshop rétoriky a sebeprezentace s novinářkou Jarmilou Balážovou, zaměřený na veřejné vystupování, práci s hlasem a posílení jistoty při projevu. Zkušenost účastníků shrnuje Jana Sofie Píchová, stipendistka a účastnice mediálního kurzu organizace ROMEA: „Paní Balážová je profesionál, je vidět, že ví, o čem mluví. Moc se mi líbilo, že každého vyslechla a poskytla mu konkrétní rady, jak svůj projev vylepšit. Pro mě to bylo velice užitečné a ráda bych se podobných workshopů zúčastnila i do budoucna.“ Organizace ROMEA nyní připravuje jubilejní 30. setkání BARUVAS, které proběhne na konci května v Praze.