Romská historie, identita, média. Páté setkání romských studentů BARUVAS je tu!

Již od tohoto čtvrtka se koná další ze setkání programu "Baruvas - rosteme" pro romské studenty, který realizuje organizace ROMEA pod hlavičkou Romského stipendijního programu. Akce poběží až do neděle v Týnci nad Sázavou a zúčastní se jí dvacítka studentů z různých koutů České republiky.

"Tohle setkání je už páté v řadě a tentokrát je věnované především studentům, kteří se letos stali poprvé našimi stipendisty. Díky workshopům, které povedou zkušení romští i neromští lektoři, budou moci diskutovat nad tématy, jako je romská identita a co pro ně znamená, seznámí se více do hloubky s romskou historií a jejími důležitými momenty a společně vytvoří videovzkaz k Mezinárodnímu dni Romů," přibližuje náplň setkání projektová manažerka stipendijního programu Jitka Votavová.

Mezi lektory bude například moderátor z České televize a dlouholetý spolupracovník organizace ROMEA Richard Samko, novinář a zkušený lektor mediálních kurzů Patrik Banga nebo absolvent Semináře romistiky na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy Jan Ort. Psychologický workshop na téma identity povede student psychologie Roman Koky společně s Janem Duždou.

Studenti pod vedením romských novinářů a lektorů vymyslí a také rovnou natočí video, v němž předají svůj vzkaz k Mezinárodnímu dni Romů, který připadá na 8. dubna.

Součástí programu bude také program "Bešen peske!" ve stylu populární show "Uvolněte se, prosím", který bude moderovat opět Richard Samko. Hostem bude například stand-up komik Daniel Ferenc.

Jak vypadalo předchozí setkání v Krkonoších, kterého se zúčastnili nejen romští středoškoláci, ale také studenti vysokých škol, se můžete podívat na videu natočeném přímo účastníky ZDE.

Program Baruvas pořádá organizace ROMEA v rámci Romského stipendijního programu, v němž aktuálně podporuje formou stipendia na 81 studentů středních a vyšších odborných škol. Desítky dalších studentů získává díky programu doučování, mentoring či možnost absolvovat různé vzdělávací kurzy a stáže. Studenti sami pak vykonávají dobrovolnickou činnost v různých organizacích a zařízeních.

Koncept pravidelných setkávání romských studentů Baruvas podporuje vybrané účastníky ve vzdělávání, seberozvoji a prohlubování znalostí, zkušeností a kontaktů, které budou moci použít jak v profesním, tak soukromém životě.

Více informací o stipendijním programu na www.romskastipendia.cz.