Aktuálně

Novinky, tiskové zprávy, ROMEA v médiích, připravované akce

ROMEA získala cenu za odvahu od Nadačního fondu proti korupci

Ceny za odvahu od Nadačního fondu proti korupci (NFPK) letos získali bývalá ředitelka Úseku kontroly kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová, aktivista Jakub Čech a organizace ROMEA. Ceny dostávají lidé, kteří se nebáli poukázat na korupci nebo na další negativní jevy ve společnosti bez ohledu na osobní následky.

Dopravní expertka Pošvářová, která působí ve Stínovém ŘSD založeném podnikatelem v dopravě Radimem Jančurou, mimo jiné dlouhodobě kritizuje kvalitu dopravních staveb v ČR.

Čech převzal cenu za občanský aktivismus a za to, že probudil zájem o veřejné dění. Mladík je známý tím, že se zajímá o aktivity magistrátu rodného Prostějova. Upozornil například na případ dvou náměstků prostějovské primátorky a radní, kteří podle něj před hlasováním zastupitelstva o dotaci pro místní Dělnickou tělocvičnou jednotu neučinili řádné prohlášení o střetu zájmů, ačkoli jsou členy tělovýchovné organizace. Krajský úřad v Olomouci později potvrdil, že se dopustili přestupku.

Organizace ROMEA dostala cenu za spolupráci při odhalování obchodování s volebními hlasy a obchodu s bídou. ROMEA je českou neziskovou organizací, která si klade za cíl podpořit boj proti rasismu a napomáhání k rozvoji tolerance ve společnosti.

ROMEA při převzetí poděkovala všem, kteří je podporují a kteří se nebojí v současné době ozvat proti rasismu a xenofobii. Ředitel organizace Zdeněk Ryšavý také poděkoval těm obětem byznysu s chudobou, kteří se nebojí i přes osobní oběti o svých zkušenostech mluvit. Poděkoval také těm, kteří se zapojili do fundraisngové kampaně „Oni je do plynu. My je do škol!“ na podporu žáků teplické základní školy a stipendijního programu pro romské studenty.

Fond mezi oceněné rozdělil částky 12*213 Kč, 12*21*121 Kč a 1212 Kč, resp. 111 132 Kč, 30 492 Kč a 14 641 Kč.

Ceny za odvahu udělil fond posedmé. V minulosti ji získala například bývalá ředitelka odboru ministerstva financí Martina Uhrinová, která upozornila na podezřelé jednání úředníků v kauze Čapí hnízdo, nebo Jiří Kotek, někdejší náměstek karlovarského primátora, jenž mimo jiné zveřejnil záznam "karlovarské losovačky.