Aktuálně

Novinky, tiskové zprávy, ROMEA v médiích, připravované akce

Koronakrize ukázala problémy studentů z chudých rodin, ROMEA pokračuje v jejich podpoře

Organizace ROMEA dlouhodobě podporuje romské studenty z chudých rodin. Nyní spouští novou kampaň a snaží se reagovat i na to, že studentům chybí notebooky, což jim brání ve vzdělávání na dálku.

Saša Uhlová, A2larm.cz, 8. 5. 2020

Současná situace během karantény odkryla další problém, který sice není nový, ale nyní je mnohem více zřetelný. Je jím sociální situace romských studentů, které dlouhodobě podporuje organizace ROMEA svým stipendijním programem. Stipendisté totiž pocházejí často z nízkopříjmových rodin a mnozí z nich žijí v sociálně vyloučených lokalitách. Ekonomické dopady koronavirové krize přitom nejvíce pociťují právě rodiny, které žijí na hranici chudoby.

 

"Pokud se o tom, že se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými, mluvilo před dobou koronavirovou, je tu značné riziko, že rozdíly budou v blízké budoucnosti ještě propastnější. I proto tu chceme být pro studenty, kteří by si mnohdy kvůli sociální situaci studium nemohli dovolit," vysvětluje potřebnost podpůrného stipendijního programu fundraiserka organizace ROMEA Monika Mihaličková. ROMEA v těchto dnech spouští online kampaň DÍKY VÁM, která umožní lidem podpořit ve studiu další desítky romských studentů středních a vysokých škol s dobrým prospěchem, kteří se musejí potýkat se sociálním vyloučením a ztíženou finanční situací. Kampaň má sloužit nejen jako výzva pro nové podporovatele stipendijního programu, který každoročně pomáhá šedesátce romských studentů, ale také jako poděkování stávajícím i budoucím dárcům.

"Díky dárcům pomáháme studentům, kteří by si kvůli špatné sociální situaci nemohli studium dovolit, přesto se snaží získat kvalitní vzdělání na střední nebo vysoké škole, uplatnit se ve svém oboru a jít si za svým snem. Romské studenty a studentky ve vzdělání podporujeme od roku 2016 a řada z nich už úspěšně odmaturovala a byla přijata na vysoké školy. Díky kampani budeme v rozšiřování počtu vzdělaných Romů a Romek pokračovat," vysvětluje projektová manažerka stipendijního programu ROMEA Jitka Votavová.

Ani dnes nemá počítač každý

Kampaň si klade za cíl dofinancovat chybějící část rozpočtu stipendijního programu, který je podporován například dánskou nadací Velux či Nadací Albatros. Do začátku nového školního roku je tak potřeba získat 500 tisíc Kč. A právě díky pravidelným dárcům získávají realizátoři programu naději na dlouhodobou existenci komplexní stipendijní podpory romských studentů s dobrým prospěchem z nízkopříjmových rodin.

"Jsme vděční za každého nového pravidelného dárce, který studenty bude podporovat dlouhodobě, třeba i jen menší částkou. Můžeme tak lépe a udržitelněji pomáhat těm, kteří to potřebují," říká Monika Mihaličková. Kampaň DÍKY VÁM ale nemíří jen na finanční pomoc od dárců, ale také na možnost podpořit studenty v době karantény a uzavření škol a knihoven formou darování notebooku. Mnoho studentů totiž nemá vlastní počítač nebo se o něj musí dělit se svými sourozenci, kteří mají také množství úkolů.

"Možná se to může zdát neuvěřitelné, ale stále je řada rodin, které si nemohou nákup počítače dovolit, aniž by to ohrozilo zaplacení nájmu nebo zajištění základních potřeb. Z tohoto důvodu bychom rádi vyzvali ty, kteří mohou postrádat i třeba starší či nepoužívaný, ale funkční notebook, aby se nám ozvali na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a našim prostřednictvím ho poskytli studentovi či studentce, jimž tím výrazně ulehčí přípravu do školy," uzavírá Monika Mihaličková.