Aktuálně

Novinky, tiskové zprávy, ROMEA v médiích, připravované akce

Časopis VOGUE vyzval k podpoře zpravodajského serveru Romea.cz

Mít za to, že hnutí Black Lives Matter se nás netýká, by byla chyba. Žijeme v globalizovaném světě. Všechno souvisí se vším. Na jaká konta je vhodné Prabal Gurung přispět, vám poradí na webu Blacklivesmatter.carrd.co.

Martin Váša, VOGUE, 26. 8. 2020

Rasová diverzita na přehlídkových molech největších týdnů módy, v kampaních, co obletí svět, i na stránkách časopisů? Velice důležité. Stejně tak je významné i to, abyste vešli do obchodu a boty, které se pyšní tělovým odstínem, nebyly k dostání v odstínu jediném. (Dokonalý příklad: kolekce bot, kabelek a doplňků Nudes od Christiana Louboutina.) Na nás coby klientech pak je, abychom podporovali ty, kteří diverzitu skutečně naplňují.

Špatná nebo žádná reprezentace v módě je ale jenom střípkem problému. Rasismus, a to je na něm nejspíš nejděsivější, není vždy vidět. Je systematický. Je všude kolem nás. Pokud mu chcete porozumět, poslechněte si a přečtěte rozhovory s brilantní pedagožkou Jane Elliott. Jak upozorňuje, nikdo z nás se nerodí jako rasista. Rodíme se do rasistické společnosti. A vše, co se můžeme naučit, se můžeme i odnaučit, rasismus nevyjímaje. Jen se toho někteří z nás bojí, protože by to mohlo znamenat, že ztratí převahu. Jsme to přitom právě my, privilegovaní, kdo musí bojovat na straně utlačovaných. Umělec Banksy dává skvělý příměr: je to, jako bychom měli rozbité stoupačky, které vyplavují byt pod námi. Naše rozbitá stoupačka dělá lidem žijícím pod námi ze života peklo, ale není na nich, aby ji opravili. Jak by vůbec mohli, když je k nám do bytu nikdo nepustí? Můžeme a musíme ji opravit my, a pokud to neuděláme, bude muset přijít někdo jiný a vykopnout nám dveře. Buďte těmi, kdo nejenže nejsou rasisté, ale také nemlčí – těmi, kdo vykopávají dveře, když to je potřeba.

V Česku a na Slovensku máme vlastní, specifické problémy spojené s rasismem. I o nich je samozřejmě potřeba hlasitěji a vyváženěji mluvit. Souhlasíte? Pak můžete svým finančním darem pomoct fungování zpravodajského serveru Romea.cz.

Podpořte zpravodajství, které dává hlas samotným Romům. Romea.cz.