Aktuálně

Novinky, tiskové zprávy, ROMEA v médiích, připravované akce

ROMEA společně s místopředsedkyní Pirátů Olgou Richterovou podala trestní oznámení kvůli rasistickým komentářem k tragédii v Bohumíně

Žhářský útok v Bohumíně, při kterém zahynulo 11 osob včetně 3 dětí, se stal záminkou pro vyvolávání nenávisti vůči romské komunitě, ačkoliv pravděpodobný pachatel není romského původu. Přesto se objevilo několik nebezpečných článků a komentářů, ve kterých je odpovědnost přisuzována romské menšině. Pirátský analytický tým ve spolupráci s organizací ROMEA zmapoval nejvíce zákeřné a brutální komentáře a právě dnes 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová a zástupce sdružení ROMEA podali na neznámé pachatele trestní oznámení. Piráti zároveň komunikují s některými příbuznými obětí, které neskrývají své zděšení. 

“Je pro mě zcela šílená představa, že někdo oslavuje žhářský útok jen proto, že mezi oběťmi mohli být Romové. Lidi jsou přece v prvé řadě lidi. Snahy o vytváření nesnášenlivosti vůči jakékoli menšině naleptávají fungování naší společnosti. A pokud už chceme hodnotit, tak ne podle národnosti, ale podle skutků. Zcela analogicky se v minulém roce v případě střelby v ostravské nemocnici objevil článek na dezinformačním webu, který uváděl, že tragédie byla výsledkem války Židů. Rovněž zde Piráti podali trestní oznámení a nekompromisně budeme postupovat i v dalších případech,” komentuje trestní oznámení pirátská poslankyně Olga Richterová.

"Rasistické komentáře v diskuzích v momentě, kdy se objevily spekulace, že pachatelem může být Rom nebo, že oběti by mohly být Romové jsou naprosto nepřijatelné. Přát malým dětem smrt upálením je pak naprostá zrůdnost a příslušné orgány musí začít konat,“ uvedl ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

"Je však také nutné připomenout jakou roli v tomto případě sehrály některá média. Zveřejnění nepravdivé informace, že žhář je Rom bez jakéhokoliv ověření, je obrovská profesionální chyba a selhání. Navíc v momentě, kdy národnost pachatele nebo obětí v případě hromadné vraždy v Bohumíně není nijak důležitá, protože nesouvisí s trestným činem,“ dodal Zdeněk Ryšavý.

Trestní oznámení je adresováno Odboru extremismu a terorismu Krajského ředitelství policie HMP, které se specializuje na tento druh trestné činnosti. Je zde totiž důvodné podezření, že mohl být spáchán trestný čin podněcování k nenávisti, schvalování trestného činu, hanobení národa a dalších trestných činů. Pirátští analytici ve spolupráci s organizací ROMEA z textů na internetu včetně sociálních sítí vybrali texty, které byly nejvíce zákeřné, a dokonce oslavovaly tuto tragédií. Celkově se jedná o 2 články na dezinformačních webech a 1 komentář.

Článek na extremistickém portálu Vlastenecké noviny s názvem “Jedenáct cikánů mínus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken” popisuje dětské oběti tohoto neštěstí jako “cikánská mláďata” a občany romského původu jako “přemnožený parazit”. Pro samotné neštěstí je pak v článku použít termín “grilovačka cikánů”. Provozovatelem tohoto portálu je spolek vedený osobou jménem Radek Velička.

Další zákeřný článek obsažený v trestním oznámení byl pojmenován “Požár v Bohumíně založili cikáni - média cudně mlčí” a zveřejněn byl na portálu zvedavec.org. Vlastník této domény je bohužel anonymní a schovává se díky službě WhoisGuard. Poskytovatel této služby WhoisGuard, Inc. sídlí v Panamě. 

Trestní oznámení bylo rovněž podáno na pisatele následujícího komentáře: “Pokud se jednalo o cikánskou sebranku, tak jejich smrt je naším štěstím. Pevné nervy přeji pánovi, který to zapálil.” Osoba podepsaná pod tímto komentářem následně pirátskému analytikovi sdělila, že autorem je nezletilý syn, který údajně omylem použil její počítač.