STOP diskriminaci 01

Link File PDF:

images/PDF/STOP-diskriminaci-01.pdf

STOP diskriminaci 01

První vydání přílohy Romano voďi STOP diskriminaci bylo zaměřeno na chování místních a lokálních politiků, zejména na přístup chomutovského magistrátu v čele s Ivanou Řápkovou k Romům. Jednalo se o kauzu předání videozáznamu z exekuce sociálních dávek médiím a reakce primátorky na demonstraci výzvy DOST, která proběhla po celé ČR, kromě jiného i v Chomutově. Na straně 6 příloha seznamovala s právními předpisy v oblasti shromažďovacího práva, například jak shromáždění organizovat, jaká práva a povinnosti má svolavatel atd.

Tištěné přílohy STOP diskriminaci byly jednou z aktivit projektu Medializace a prosazování lidských práv a vycházely v průběhu roku 2009 a 2010 ve spolupráci s nevládní organizací In Iustitia, jež se zabývá právem v oblasti porušování lidských práv a diskriminace a která poskytuje bezplatnou právní pomoc obětem tohoto chování.

Cílem projektu, jehož součástí byla bezplatná telefonní Antidiskriminační linka, bylo pomáhat osobám postiženým nerovným přístupem, diskriminací či násilím z nenávisti. Kromě samotné snahy prosadit právo a domoci se spravedlnosti pro tyto osoby projekt kladl důraz na medializaci případů. Celkem 5 samostatných příloh bylo distribuováno společně s měsíčníkem Romano voďi. Projekt reagoval na množící se napadení z důvodu rasové nesnášenlivosti, které vyvrcholily v dubnu 2009 ve Vítkově žhářským útokem neonacistů na romskou rodinu, po němž zůstala celoživotně poznamenaná tehdy ani ne dvouletá Natálka Kudriková.

„Příslušníci menšin, zejména těch etnických a národnostních, jsou ve srovnání se členy majority častěji oběťmi jednání, které je v rozporu s právním řádem ČR, Listinou základních práv a svobod, apod. Jde přitom o úrovně od školství, trhu práce až po přístup samospráv (např. v oblasti bydlení), státních institucí (např. nečinnost orgánů činných v trestním řízení). Mnohem více otevřeně a neskrývaně vystupují vůči příslušníkům menšin některá ideologická hnutí, zejména ultrapravicová. Zvláště v posledních měsících jsme svědky jejich množících se aktivit, od zdánlivě nenápadných a společností tolerovaných pochodů až po útoky mající za cíl fyzickou likvidaci některých osob.“ (úryvek z předmluvy Zdeňka Ryšavého)

• Samostatná příloha Romano voďi 11/2009
  • Kol. autorů ROMEA, Markus Pape, ve spolupráci s organizací In Iustitia